Marko Lukić, direktor Lumar IG prejel priznanje Manager leta 2024
15
26.09.2024 Portorož
Je poslovni voditelj, ki pri besedah pritiska na zavoro in pri dejanjih dodaja plin. Ker je prepričan, da so poslovni voditelji uspešnejši, če ne govorijo veliko, ampak se izkažejo in dokažejo z dejanji. Marko Lukić, že polnih 15 let direktor mariborskega lesnograditelja Lumar IG. Poslovni voditelj, ki v nobeni oviri ne vidi problema, ker pravi, da problemov ni. So samo izzivi. In med njimi išče predvsem drugačne in nove. Ti mu pomagajo do osebne rasti in rasti podjetja. Pa tudi, da je vselej korak pred drugimi. Z inovativnimi idejami.
Je načelen, natančen, iskren, zna poslušati in slišati, tako ga opisujejo zaposleni v podjetju Lumar, in ima neverjetno energijo, s katero je podjetje popeljal do v svetu priznanega »trendsetterja« (narekovalca smernic) lesenih nizkoenergijskih hiš. O njegovem uspehu so zgovorne tako poslovne številke kot priznanja, nagrade, certifikati.
Večja dodana vrednost, večja prodaja, višji dobički
Kot je Marko Lukić nekoč podiral meje v plezanju, jih dandanašnji v poslu. Zavedajoč se, da ne premore očetove spretnosti graditi in nekaj postaviti na novo, kot je to storil oče z ustanovitvijo družinskega podjetja Lumar, zmore pa tisto, kar že stoji, zbrusiti in obrusiti do diamanta. Ker je vrhunsko plezanje v njem prebudilo instinkt, kaj je prav in kaj ne, in ga izklesalo v vztrajnega, nepremagljivega. In ga naučilo, da je zmagovita pot tista, na katero se podaš z jasnim ciljem in ne izgubiš fokusa.
In kot je cilju in fokusu sledil pri vzponu na ameriško steno El Capitan, na katero se je zavihtel kot prvi Slovenec, tako z jasnim ciljem in fokusom vodi družinsko podjetje in zaposlene navdušuje s plezalnim motom, da je za uspeh najpomembnejše, da delamo prave stvari, produktivnosti pa ni, če nismo spočiti in motivirani.
In kako ekipo motivirati? Sprevidel je, da od zaposlenih ne more pričakovati 100 odstotkov, pa čeravno to kot nekdanji športnik vselej terja od sebe. Ekipa se namreč pri 100 odstotkih kaj hitro razleti. Nadalje se je naučil, da mora v zaposlenih prebuditi talente in jih izbezati iz cone udobja. Kako? Najprej z nagrajevanjem, potem z dobro zgodbo, inovacijami in izzivi. In tako so zgradili prvo nizkoenergijsko hišo, pa prvo pasivno, zatem še plus energijsko hišo, pa aktivno in naposled ničenergijsko in povsem trajnostno. Naštete Lumarjeve inovacijske zgodbe pa so v nebo pognale številke na vseh področjih poslovanja.
· Dodana vrednost na zaposlenega je leta 2019 znašala 52.000 evrov, lani se je povečala na dobrih 80.000 evrov.
· Leta 2019 so imeli skoraj 19 milijonov evrov prihodkov, lani dobrih 30 milijonov.
· Korenito so povečali sredstva in kapital, v primerjavi z letom 2019 so imeli lani 10 zaposlenih več (to je 94), čisti poslovni dobiček so v primerjavi z letom 2019 povečali za več kot trikrat. Leta 2019 so ga imeli 820.000 evrov, lani skoraj 2,7 milijona evrov.
»V Sloveniji gradimo najboljše lesene hiše na svetu.«
Vse večje uspehe žanjejo tudi pri severnih sosedih, kjer se avstrijski konkurenti soočajo s padcem prodaje, medtem ko prodaja Lumarjevega hčerinskega podjetja raste. Lani je poskočila za 50 odstotkov. »Ker, veste, v Sloveniji gradimo najboljše hiše. In ker smo sposobni za primerljivo ceno ponuditi boljši izdelek z boljšim servisom. A če komurkoli to v naši državi povem, mi odvrne, zakaj vendar to napihujem. Pa ne napihujem. Ker to je dejstvo. Ker vsi gradbeniki vemo, kakšno kakovost zagotavljajo Italijani in Nemci in kakšno Skandinavci. Višje gremo, slabša je kakovost,« z iskrenostjo streže Lukić.
A uspeh dandanes niso samo številke rasti, ampak je v sodobnem poslu, ugotavlja Lukić, veliko večji uspeh, če se zaposleni v podjetju počutijo varne, če v podjetju zagotovimo jasen sistem nagrajevanja in napredovanja in če podjetje jadra v smer trajnostnega razvoja in zmanjšanja ogljičnega odtisa. Marko Lukić na tem področju niza uspeh za uspehom, kar ne nazadnje dokazuje bogata paleta priznanj, nagrad, certifikatov. Za inovacije, trajnostne preboje, vključujoče odnose v podjetju. Ker živijo in dihajo T.I.S.T.O.
V ovirah ne vidi problemov, ampak izzive
Kaj je T.I.S.T.O.? Trajnost, inovativnost, strast, timsko delo, odgovornost. Vrednote in vedenje Lumarjeve ekipe, ki so si jih za kompas svojega delovanja, komuniciranja, odpravljanja težav in iskanje rešitev v zadnjih letih postavili skupaj. Na delavnicah, med delom, s pogovori. V okviru projekta Trajnostna transformacija podjetja. S cilji: zagotoviti transparentno in etično poslovanje, rast in napredovanje vseh zaposlenih.
Med drugim z zavedanjem, da se je treba takrat, ko nam gre najbolje in ko smo prepričani, da za nas ni več meja, nujno ustaviti in pot nadaljevati šele, ko se v nas spet naseli strah, na katerega Lukić, pa naj bo v vlogi plezalca ali podjetnika, nikoli ne gleda kot na sovražnika, ampak varuha.
Zavoljo te zavore verjetno ni dosegel in doživel vsega, pravi Lukić. Je pa preživel. Tako v športu kot poslu. In na koncu šteje to, da je po desetletju in pol še vedno na čelu rastočega podjetja.
Upravni odbor Združenja Manager je za managerja leta 2024 izbral Marka Lukića, direktorja podjetja Lumar IG. Direktorja, ki poslovanje gradi na temeljih vseživljenjskega učenja in to kaže z zgledom tako, da vsako leto postavlja razvojne cilje in istočasno poskrbi, da raste in se razvija tudi njegov tim in lokalno okolje. Lumar je vpet v številne družbeno odgovorne projekte in s pomočjo donacij in sponzorstev soustvarja boljše življenjske pogoje za številne posameznike v ožjem in širšem okolju podjetja.
Marko Lukić bo priznanje prejel v četrtek, 26. septembra 2024, na tradicionalnem Managerskem kongresu v Portorožu.
O priznanju manager ali managerka leta
Priznanje je eno najprestižnejših priznanj slovenskim poslovnim voditeljicam in voditeljem. Z njim v Združenju Manager nagrajujemo vodilne managerke in managerje za njihove izjemne poslovne dosežke v podjetjih, ki jih vodijo. Tradicionalno ga podeljujemo na jesenskem Managerskem kongresu. Več o priznanju.
V komisiji za izbor letošnjega prejemnika priznanja manager leta so bili: predsednik komisije Aleksander Zalaznik, Tomaž Berločnik, Boštjan Gorjup, Petra Juvančič, Tjaša Kolenc Filipčič, Medeja Lončar, Aleša Mižigoj in Sabina Sobočan.
Prikaži več
Prikaži manj