Public Affairs Community of Europe (PACE) v soorganizaciji Združenja za zakonito lobiranje Slovenije je te dni organiziral priznan Mednarodni PACE dogodek z uglednimi mednarodnimi gosti. Častni pokrovitelj je bil Državni zbor Republike Slovenije. Tokratni dogodek je otvorila predsednica Državnega zbora, mag. Urška Klakočar Zupančič. Strokovnjaki z različnih področij so na okroglih mizah poglobljeno predstavili etično in transparentno lobiranje kot pomemben del demokratičnih procesov, potrebnih za zaščito javnega interesa.
Združenje za zakonito lobiranje se zavzema za ustanovitev lobistične zbornice, ki bi skrbela za izobraževanje in licenciranje, na drugi strani pa tudi za sankcioniranje “gnilih jabolk”, je ob robu dvodnevnega mednarodnega dogodka PACE dejal predsednik združenja Mihael Cigler. Trenutno je v Sloveniji registriranih le 83 lobistov. Združenje za zakonito lobiranje se trudi, da bi bilo registriranih čim več lobistov, je izpostavil Cigler.
Register namreč ne velja samo za državni zbor, ampak tudi za vsa ministrstva, lokalne skupnosti, veliko je tudi interesnih združenj, ki lobirajo, je poudaril. Po njegovi oceni bi moralo biti vpisanih med 1.000 in 3.000 ljudi. Lobiranje ima v javnosti negativen prizvok, ker je nezakonitega ali vsaj neprimernega lobiranja po oceni med 70 in 80 odstotki. “To so nevladne organizacije, podjetja, ki izigravajo sistem in ga obidejo,” je dejal Cigler. Lobiranje je aktivnost, ki obstaja v vseh zahodnih demokracijah, a jo je treba opravljati transparentno.
Inštituti, kot sta Inštitut 8. marec in Inštitut 1. oktober, bi po njegovem mnenju morala biti registrirana kot lobistične organizacije. Razen če se borijo za izboljšanje stanja človekovih pravic, kar ni lobiranje, temveč humanitarno delo, je poudaril. Zelo veliko je neprimernega lobiranja na lokalni ravni.
“Mi imamo izjemno veliko kakovostnih Slovencev, ki so v tujini uspeli in tudi zelo dobro delajo, se zelo trudijo tudi za interes javnega, v dobro države,” je dejal. Med njimi je izpostavil predsednika Uefe Aleksandra Čeferina in predsednika Kluba slovenskih podjetnikov Joca Pečečnika. Dobro omrežene in vplivne osebe, kot sta Čeferin in Pečečnik, je pozval, naj se zavoljo večje transparentnosti vpišejo v register lobistov. “Bodimo dobri zgledi, ker to je register transparentnosti,” je dejal.
Za primerjavo je izpostavil Nemčijo, kjer so iz registra izvzeti le cerkvene organizacije in sindikati, vsi ostali se morajo vpisati v register. S tem se namreč regulira sama aktivnost lobiranja. Vsi lobisti, še najbolj pa tisti na drugi strani, torej predsednik vlade, ministri, poslanci, župani, državni svetniki, se morajo po njegovem mnenju zavedati, da je vse, kar terja javni interes, v bistvu lobiranje. Ob tem bi morala po njegovem mnenju poročilo o lobističnem stiku oba zapisati takoj in ne “šele čez eno leto”.
Koalicija je napovedala borbo proti korupciji in ničelno stopnjo tolerance. “Združenje zakonitih lobistov je prvo, ki se bori za ničelno stopnjo korupcije,” je dejal Cigler. Želijo si, da zakon o integriteti in preprečevanju korupcije doživi novelo, z njo pa zbornico lobistov, kibo skrbela za samoregulacijo. »Tudi lobistično delo je visoko ugledno, etično, moralno,« je dejal. Ob tem bi zbornica sankcionirala “gnila jabolka”. Še vedno tudi apelirajo, da bi imeli lobisti svoj prostor v državnem zboru, tako kot v Evropskem parlamentu in drugih državah po svetu. »Ker spadamo v hišo demokracije,« je dejal. Želijo si tudi, da bi bili financirani s strani države, da bi imeli svoj proračun, v okviru katerega bi izvajali tudi izobraževanja in licenciranja.
Ob dogodku so se posvetili ureditvi lobiranja v ZDA. Pa tudi temam, kot so aktualne geopolitične razmere. Veliko podjetij iz Rusije namreč ustanavlja podjetja po svetu, ki so morda prikriti agenti, ki želijo vplivati na sprejemanje zakonodaje ali pa pod krinko lobistov pridobivati informacije. Lobirajo tudi marketinške organizacije, je še izpostavil Cigler.
Namen dvodnevnega mednarodnega dogodka PACE, ki ga organizirata Združenje za zakonito lobiranje Slovenije in Evropska skupnost za javne zadeve (PACE), je priprava nekakšnega poročila o tem, kako so države članice po desetih letih implementirale priporočila OECD v praksi, kaj so spremembe in kaj je treba še bolj upoštevati, je dejal Cigler. Prihodnji teden jih bodo obravnavali na konferenci OECD Integrity Week v Parizu.
Dogodek je z uvodnim nagovorom odprla predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. “Pomembno je javno govoriti o lobiranju in jasno sporočati, kaj je razlika med zakonitim in nezakonitim lobiranjem. Samo tako lahko pričakujemo, da bo družba kot celota razumela pomen panoge, tudi kot dodano vrednost za lastne interese,” je med drugim dejala. Zakonito lobiranje je po njenih navedbah zaželeno, saj odločevalci na tak način dobivajo prepotrebne informacije iz družbe, kako si predstavlja urejenost določenega področja.
V ta namen je Združenje za zakonito lobiranje v Državnem zboru organiziralo vsebinske okrogle mize na teme: priporočila OECD o regulaciji zakonitega lobiranja v zvezi z nacionalnimi parlamenti EU; predstavitev nacionalne zakonodaje o zakonitem lobiranju in praktični vidiki orodij zakonitega lobiranja v Sloveniji in drugod; evroatlantske povezave in zakonito lobiranje v Združenih državah Amerike in institucijah Združenih narodov; mediji in transparentno lobiranje.
Med eminentnimi domačimi in tujimi govorci so bili tudi predsednik Komisije za preprečevanje korupcije, dr. Robert Šumi, ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon, predsedniki mednarodnih nacionalnih lobističnih združenj in drugi mednarodni gostje.
Zakonito lobiranje kot zastopanje različnih interesov je eden izmed mehanizmov razvite demokracije, ki je v Sloveniji še v razvoju, zato je pomembno, da se skozi vsebinske dogodke izpostavijo prednosti in učinki transparentnega lobiranja. Lani je bil skupaj z Državnim svetom organiziran prvi odmeven posvet z domačimi in mednarodnimi strokovnjaki na področju lobiranja.
Mednarodna organizacija PACE povezuje vsa nacionalna lobistična združenja v Evropi. V povezovanju z njimi želi slovensko stanovsko združenje s postopno profesionalizacijo lobiranja Slovenijo postaviti ob bok najbolj razvitim demokracijam na svetu.
V Ljubljani je torej potekal mednarodni dogodek PACE, ki ga organizirata Evropska skupnost za javne zadeve – PACE in Združenje za zakonito lobiranje Slovenije. Predsednik slednjega Mihael Cigler je povedal, da je namen pripraviti poročilo o tem, kako države članice po desetih letih v praksi izvajajo priporočila OECD, kaj se je spremenilo in kaj je treba še preučiti. Zbornica bi po zamisli združenja lahko neprimerno lobiranje sankcionirala, prav tako pa so mnenja, da bi jim moral pripadati prostor v parlamentu in financiranje s strani države.
Strokovnjaki so razpravljali o različnih nacionalnih zakonodajnih ureditvah lobiranja ter praktičnih vidikih zakonitega lobiranja v Sloveniji in drugod. Veliko pozornost sta izzvali tudi razpravi o medijih in transparentnem lobiranju ter evroatlantskih povezavah in zakonitem lobiranju v Združenih državah Amerike in institucijah Združenih narodov. O medijih so razpravljali dr. Jerca Legan, prof. Marko Milosavljević in Boris Cizelj ter Petra Tušek Lesjak, Victor Hugo in Sarah Wheaton. Razpravo o lobiranju v ZDA pa je vodil priznani lobist Fred Turner, ki je bil med drugim svetovalec v ameriškem kongresu na kapitolskem griču v Washingtonu. Dvodnevni dogodek se je zaključil z letno Skupščino PACE.
Mednarodna organizacija PACE je skupna platforma za vse nacionalne organizacije evropskih strokovnjakov za javne zadeve in evropska lobistična združenja. Njihov cilj je združiti nacionalna združenja po vseh Evropi. Srečanja o javnih zadevah, kot je ta konferenca o lobiranju, PACE organizira vsako leto v drugi prestolnici. S povezovanjem z njimi želi slovensko stanovsko združenje s postopno profesionalizacijo lobiranja Slovenijo postaviti ob bok najbolj razvitim demokracijam na svetu.
Fotografija: 1 / 64
Številka: 23353X0396
Fotograf: Mediaspeed.net / Aleksandar Domitrica
Čas posnetka: 15.05.2023 ob 08:08
Velikost: 3000 x 2000
Cena: od 12,20 €
Bodite pravočasno obveščeni o vseh novih dogodkih in svežih fotografijah.