Novoletno srečanje Združenja Manager in podelitev priznanja za življenjsko delo na področju managmenta
10.12.2007 Ljubljana
Po izboru komisije in sklepu upravnega odbora Združenja Manager je bilo na novoletnem srečanju 10. decembra podeljeno sedmo priznanje za življenjsko delo na področju managementa. Tatjana Fink, predsednica komisije za izbor, je razglasila letošnjega nagrajenca: Toneta Turnška.
Tone Turnšek je vso svojo 40-letno kariero zapisal in ustvaril v Pivovarni Laško. Leta 1965 je začel kot pripravnik, nadaljeval kot tehnolog, bil vodja proizvodnje, kasneje je bil tehnični direktor. Leta 1980 je postal predsednik uprave Pivovarne Laško. V času njegovih mandatov je Laško preraslo svojo pivovarske okvirje. Točka preloma s tradicijo postopne organske rasti je povzročila osamosvojitev Slovenije.
Pred letom 1991 je namreč Laško na jugoslovanski trg izvozilo do polovico vse proizvodnje, ta trg je čez noč usahnil. Tone Turnšek je spoznal, da sami v Sloveniji ne bodo mogli preživeti in tako se je rodila ideja o oblikovanju holdinga slovenskega proizvodnje pijač. Laško je kupilo Vital Mestinje, splitsko Jadransko pivovarno, povezali so se z Radensko, na skrivaj pa so odkupili tudi 25-odstotni delež Uniona. S tem se je začela t.i. pivovarska vojna, ki je v marsičem spremenila prihodnje tokove razvoja slovenskega gospodarstva.
Po 6 letih je Pivovarna Laško prevzela Union skupaj s Fructalom, in Turnškova ideja holdinga slovenskih pijač se je uresničila.
Po pivovarski vojni, leta 2005 se je Tone Turnšek upokojil. Dediščina, ki jo je zapustil svojim naslednikom, je bogata. Za predstavo: pred njegovim prihodom je Pivovarna Laško zvarila 150 tisoč hl piva, ob njegovem odhodu pa kar 1,5 mio hl.
Pivovarna Laško pa ne pušča svoje sledi samo na trgu pijač. Kot predsednik uprave najpomembnejšega podjetja v kraju je Tone Turnšek negoval odnose z mestom. Podpiral je festival Pivo in cvetje, ki daje Laškemu prepoznaven pečat in dviguje ugled lokalne skupnosti.
Še bolj pa se je Pivovarna Laško zapisala v slovenskem športu. Odločitev, da bo Pivovarna Laško podpirala rokomet, je bila Turnškova. V 60-letni zgodovini celjskega rokometnega kluba je Turnšek predsednik z najdaljšim stažem, saj je na čelo kluba stopil že leta 1990. V času, ko je prevzel krmilo kot predsednik in Pivovarna Laško pa kot glavni pokrovitelj, je klub osvojil številne naslove: kar 15-krat so bili državni prvaki, najodmevnejši uspeh pa je bila osvojitev naslova evropskega prvaka leta 2004.
Z vsem omenjenim je Tone Turnšek nedvomno zaznamoval slovensko gospodarstvo. Kljub upokojitvi je še vedno aktiven član nadzornega sveta Pivovarne Laško, s svojimi izkušnjami pa sodeluje tudi v politiki
Dosedanji prejemniki priznanja za življenjsko delo na področju managementa so: Marjan Prelc, Janko Kosmina, Jože Stanič, Miloš Kovačič, Bruno Korelič in dr. Tone Krašovec.
Prvič sta bili podeljeni tudi štipendiji Sklada za štipendiranje. Sklad je ustanovila Sekcija mladih managerjev, s katerim podpira mlade ambiciozne ljudi, ki se želijo po podiplomskem študiju v Sloveniji vrniti v matično domovino in s tem perspektivno nadaljevati kariero. Letos je komisija, ki jo vodi Jurij Giacomelli, med prispelimi kandidaturami izbrala dva prejemnika štipendij: Nikolo Tanasoskega, ki končuje študij na Ekonomski fakulteti v Ljubljani in Dardana Sejdiua, podiplomskega študenta IEDC – poslovne šole Bled.
(več na: http://www.zdruzenje-manager.si/si/nagrade/zivljenjsko-delo/)
Prikaži več
Prikaži manj