Opel Cascada 1.6 SIDI Cosmo, mediaspeed test
15.03.2014 Maribor
Čeprav je prvi avtomobil bil kabriolet, so danes precej v manjšini. Niti vsak avtomobilski proizvajalec se ne poda v izdelavo snemljive strehe. Pri Oplu se ta tradicija novejše dobe vleče od Kadetta naprej. Vmes so izdelovali tudi že roadsterje, a zadnji aktualni model je lepa Cascada.
Opel Cascada ni naslednik Astre kabriolet ali TwinTopa, ni kabrioletska izvedba Insignie, ampak je sam svoj model pri katerem so se odločili, da bo snemljiva povsem avtomatska streha spet platnena. Po svoje je to čar in dobra dizajnerska poteza, ki Cascado naredi še bolj privlačno. Kot že povedano Cascada ni Astra kljub enaki platformi, je večja in v dolžino meri skoraj 4,7 metra. Tekmece ne izziva v nižjem srednje razredu, ampak cilja višje, v srednji razred predvsem k Audiju A5 Cabrio in kabrioletskemu Mercedes-Benz razreda E. Po velikosti res sodi med slednje, po premijskem izgledu tudi, le cena je hvala bogu veliko bolj ugodna, kar bi lahko močno vplivalo pri dilemi nakupa.
Testni termin v ne preveč kabrioletskem vremenu smo opravili z izdatno opremljeno Oplovo Cascado, ki jo je poganjal nov turbobenciski motor z oznako 1.6 SIDI. Ampak najprej v oči pade zunanja podoba, ki hočeš nočeš zelo navduši. Sprednji del vozila je prepoznaven Oplov slog zadnje generacije. Bočna linija se od precej spuščenega nosu rahlo dviga v lep skladen zadek, kjer so v prtljažna vrata vgrajena lična zašiljena svetila. Platnena streha je v zadnjem delu precej položna in ima vgrajeno ogrevano zadnjo šipo. V zgornji del prtljažnika, pod pokrov, se zloži povsem avtomatsko s pritiskom na gumb v pičlih 17. sekundah. Upravljanje strehe se lahko izvede preko gumba ob menjalniku kot tudi preko daljinsko krmiljenega zagonskega ključa. Streho je moč razpreti in zložiti pri nižjih hitrostih med vožnjo. Mehanizem je sestavljen iz štirih delov, sama streha je iz trpežnega in kvalitetnega platna, ki je iz notranje strani toplotno in zvočno dobro izolirana. Opel Cascada je ob razprti ali ob zloženi strehi zelo všečen avtomobil. Pravzaprav je Cascada elegantna in upravičeno posega v premijski razred. Notranjost vozila, vsaj pri testnem modelu je prav tako »šik«. Testna Cascada je imela zgornji del armaturne plošče oblečeno v usnje, kar zmanjšuje bleščanje ob močni pripeki sonca. Sredinski del bo všeč tistim, ki radi vidijo z gumbi bogato založeno delovno okolje. Tukaj je tudi velik LCD zaslon z navigacijsko napravo in vsemi ostalimi informaciji o vozilu in audio napravi. Sedeži so ergonomsko na zavidljivi ravni, so športni z dodatnim izvelčnim delom za naslon stegnenice. Pri testnem smo bili deležni usnjenega oblazinjenja z možnostjo ogrevanja in zračenja. Prostora spredaj je več kot dovolj za vse velikosti potnikov, zadaj pa primerno štirisedežnemu kabrioletu. Zaradi varnosti je okvir sprednjega vetrobranskega stekla precej odebeljen in izdatno ojačan. Zadnja potnika pa ob morebitnem prevračanju ščitita dva stebra, ki v nekaj milisekundah izskočita iza zadnjih vzglavnikov. Prtljažnik je pri pospravljeni strehi precej majhen oziroma je zaradi prostora zložene strehe nizek in meri skromnih 280 litrov. Če je streha razprta nad glavami potnikov in se zaščitna loputa v prtljažniku preklopi pod pokrov se prostornima izdatno poveča vse do 530 litrov ali celo do 750 litrov, če sta zadnja sedeže podreta naprej.
Testno Opel Cascado je poganjal nov hišni motor prostornine 1,6 litra, ki vključno s turbino premore 125 kW ali 170 konjskih moči. Prepričljiv je tudi 260 Nm navor motorja ob nizkih 1650 vrtljajih na minuto. 6-stopenjski menjalnik se premika lahkotno brez zatikanja in z motorjem dobro sodeluje. Poraba na testu se je povzpela nekoliko višje od obljubljene, vendar z 8. litri ni prekoračila pričakovanja. Konec koncev gre za razigrano konjenico bencinskega motorja. Vožnja s Cascado je lahko zelo umirjena, pravo križarjenje, lahko pa je tudi povsem dinamična. Ob večji ostrini v ovinkih se karoserija ni moteče zvijala, le okvir vetrobranskega stekla se je začel rahlo tresti. Tukaj je Opel naredil precejšen napredek, če se ozremo po predhodnih modelih. Avtomobil ostaja stabilen in nos vozila ne sili iz ovinka. Kljub zadostni moči motorja se temu avtomobilu veliko bolj poda lagodna, če hočete bolj paradna vožnja. Moč motorja je bolj potrebna na avtocesti in ob razprti strehi. No tukaj pa lahko podam kritiko čez moteč piš vetra ob stiku bočnih stekel, ki se opira ob rob platnene strehe. Moteča glasnost se prične že pri 100 km/h in se z višanjem hitrost stopnjuje.
Cena Cascade je zelo zanimiva za ljubitelje vetra v laseh. Vstopni model s šibkejšim motorjem in skromnejšim naborom opreme stane že dobrih 24 tisočakov. Če vam to ni dovolj ekskluzivno in si zares želite voziti v »štric« s tistimi iz premijskega razreda kamor je naš testni resnično ciljal morate doplačati še dodatnih 12 tisočakov in boste imeli takšnega kot smo vozili mi v Cosmo opremi s številnimi dodatki. S 36 in pol tisoč evri je Cascada še vedno okrog 30 odstotkov cenejša od izbrane konkurence.
Plusi:
- oblika vozila
- premijski izgled notranjosti
- dobra vzvojna togost vozila
- udobje
- ugodna vstopna cena vozila
Minusi:
- pri višji hitrosti preveč slišen veter
- pri pokriti strehi slaba preglednost
Tehnični podatki:
Model: Opel Cascada 1.6 SIDI Cosmo
Motor: turbobencinski
Valjev/ventilov: 4/16
Prostornina (ccm): 1598
Moč (kW/KM/min): 125/170/6000
Navor (Nm/min): 260/1650
Pogon: spredaj
Menjalnik: 6-stopenjski ročni
Dimenzije (dolžin/širina/višina mm): 4696/1839/1443
Medosna razdalja (mm): 2695
Teža praznega vozila (kg): 1633
Prtljažni prostor (l): 280-750
Posoda za gorivo (l): 56
Povprečna poraba – tovarna (l/100 km): 6,3
Povprečna poraba na testu (l/100 km): 8,0
Emisije: (CO2 g/km): 148
Pospešek (0-100 km/h v s): 9,6
Najvišja hitrost (km/h): 222
Cena vstopnega modela: 24.360 €
Cena testnega modela: 36.500 €
Uvoznik: Opel Southeast Europe
Leskovškova 9e, 1000 Ljubljana
tekst: Viki Vukan
Prikaži več
Prikaži manj