BMW 320d Gran Turismo Sport Line, mediaspeed test
16.10.2013 Maribor
BMW 3 s petimi vrati se imenuje Gran Turismo in je največja, najtežja, najudobnejša in najprostornejša trojka do sedaj. Če se je kdo zmrdoval pri obliki petice Gran Turismo, pri seriji 3 nima nobenega razloga. Zunanja podoba je sinergija v pravem pomenu besede.
Če se najprej osredotočimo na dimenzije novega BMW 3 GT in ga primerjamo z ostalima karoserijskima različicama (karavan in limuzina), je petvratna podoba pri sami dolžini pridobila dodatnih 20 centimetrov. Za 11 centimetrov je daljša tudi medosna razdalja, kar se dobro občuti pri udobni vožnji. Zaradi dolžine vozila, ki pri GT-ju meri izdatnih 4,82 metra je seveda bolj prostoren avtomobil. Kot posebno zanimivost je potrebno še omeniti velikost prtljažnika, ta je izmerjen od 520 litrov v osnovni postavitvi do 1600 litrov ob podrtih zadnjih sedežih. Pri teh meritvah za 25 do 100 litrov prekaša karavana. Limuzina je tukaj najskromnejša, čeprav razpolaga z zajetnim 480 litrskim prostorom za prtljago. Testni model, ki smo ga preizkusili je bil z opremo Sport Line in samo ime nam že pove o športno-dinamičnih detajlih v notranjosti. Pogonski stroj testnega primerka je znan in zelo priljubljen med kupci bavarske premium znamke. Gre za dvolitrski štirivaljnik z največjo močjo 135 kW (184 KM) v kombinaciji s sodobnim in vse hvale vrednim 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom. K veliki zalogi moči je dobro sovpadal največji navor motorja s 380 Nm pri območju vrtljajev od 1750 do 2750 na minuto. Ob preizkusu in pod drobnogledom BMW 320d Gran Turismo nismo, razen visoke cene, zaznali nobene šibke točke. Srečni lastniki.
Oblika in namen:
Obliko smo že pohvalili, od navadne trojke se predvsem razlikuje v zasnovi zadka. Peta vrata so namenjena prtljažniku in se odpirajo skupaj z zadnjim položnim oknom precej visoko. Na robu prtljažnih vrat je potopljen spojler, ki se pri hitrosti 110 km/h samodejno dvigne ali pa ga voznik preko gumba v vratih dvigne po želji zaradi vpadljivosti. Linije vozila so skladne in je v vsakem detajlu Gran Turismo bolj podoben všečni limuzinski izvedenki, kot je to pri seriji 5. In kdo si zaželi takšno trojko? Na nek način posebneži z željo po večji udobnosti in višjemu sedenju, mogoče pa tudi zaradi prostornosti.
Vožnja in zmogljivost:
Dvolitrski dizel je kos velikosti in teži vozila. Vsekakor je dovolj zmogljiv, še več, s številno konjenico se da iz tega avtomobila iztisniti veliko užitka in adrenalina hkrati. Končna hitrost se povzpne krepko čez 200 km/h in do stotice odločno pospešuje v 7,6 sekundah. Če pa ga primerjamo z limuzinsko verzijo je zaradi svoje višine manj neposreden na zavitem cestišču. Kljub temu se pri dinamičnem zaporedju levih in desnih ovinkov dobesedno zarije v asfalt. Vendar smo hitro ugotovili, da mu takšen stil vožnje ne pristaja.
Udobje in prostornost:
Pri teh dveh lastnostih (prostornosti in udobju) je Gran Turismo čisti zmagovalec, ne samo v svoji ožji družini ampak tudi v segmentu, ki mu ga sicer stežka določimo. Delovno okolje oz. sprednji del kabine vozila je povsem povzet iz limuzinske ali karavanske sestre, le sedenje je za nekaj centimetrov višje. Zadaj je zgodba drugačna, prostora je več predvsem za kolena in nekaj manj za višino glave. Ko odpremo zadnja peta prtljažna vrata se pred nami pojavi ogromna nakladalna luknja. Zaradi dolgih vrat z zadnjo šipo je vizualno prtljažnik večji kot so ga namerili. Tudi pri tem podatki prekaša limuzino in celo karavana.
Varnost in okolje:
Glede varnosti Bavarci ne varčujejo. Začne se pri odličnih zavorah z elektronskimi podporami in sistemi s katerimi se doseže večji učinek varnega ustavljanja kot tudi večje stabilnosti. Zvezdic še sicer niso preštevali oz. nismo našli podatka, kljub temu pa po številu varnostnih vreč in zaves ne dvomimo o kakšnih večjih slabostih pri testu trkov. Znani motor 320d je varčen, povprečna poraba na testu se je gibala pri 6,5 litra na 100 prevoženih kilometrov. Izpusti škodljivih emisij prav tako niso sporni in ne bodejo okoljevarstvenike.
Vrednost in oprema:
Premium razred, bogata oprema Spot Line, vrhunska tehnologija, zmogljivost avtomobila in seveda kakovostna izdelava dvigujejo ceno. Naš testni primerek je pod črto vsega nanesel skoraj 58 in pol tisočakov. Zajeten denar za izbrance, ki seveda veliko dajo na imidž. In prav imidž je kriv, da je GT za 2.000 evrov dražji od Touringa in celo za nekaj manj kot 4.000 evrov od limuzine. Sicer pa najcenejšega Gran Turisma 318d lahko dobite »že« za 37.700,00 evrov.
Plusi:
- prostornost in udobje
- imidž
- varčen motor
- odličen menjalnik
- kakovostna izdelava
Minusi:
- cena testnega modela
- 2.000 evrov dražja od karavana
Tehnični podatki:
Model: BMW 320d Gran Turismo Sport Line
Motor: turbodizelski
Valjev/ventilov: 4/16
Prostornina (ccm): 1995
Moč (kW/KM/min): 135/184/4000
Navor (Nm/min): 380/1750-2750
Pogon: zadnji
Menjalnik: 8-stopenjski samodejni
Dimenzije (dolžin/širina/višina mm): 4824/1828/1508
Medosna razdalja (mm): 2920
Teža praznega vozila (kg): 1650
Prtljažni prostor (l): 520-1600
Posoda za gorivo (l): 60
Povprečna poraba – tovarna (l/100 km): 4,9
Povprečna poraba na testu (l/100 km): 6,5
Emisije: (CO2 g/km): 129
Pospešek (0-100 km/h v s): 7,6
Najvišja hitrost (km/h): 226
Cena vstopnega modela: 37.700,00 €
Cena testnega modela: 58.437,00 €
Uvoznik: BMW Vertriebes GmbH,podružnica Ljubljana, Ameriška ulica8, 1000 Ljubljana
Tekst: Viki Vukan
Prikaži več
Prikaži manj