Dacia Dokker 1.5 dCi 90 Laureate, mediaspeed test
09.10.2013 Maribor
Dacia Dokker je novinec na avtomobilskem trgu. Nima predhodnika, a kljub temu daje občutek »deja vu«. Po izgledu se je vmešal med Lodgy-ja in Logana MCV, po praktičnosti in robustnosti pa spominja na nepozabno katrco. Menim, da mi pri Dacii ne bi zamerili, če Dokkerja označim za sodobnega R4. Kangoo se je od te legende oddaljil predvsem zaradi cene.
Romunska Dacia kar koristi krizno obdobje zadnjih let, ki jim ni videti konca, ker kupci so ali bodo primorani razmišljati bolj racionalno pri nakupu novih avtomobilov kot se je to počelo pred recesijskimi časi. Vrednote se bodo premešale in postavil se bo nov vrstni red kaj je pomembnejše. Dacia Dokker ima tukaj prednost, ker ga odlikujejo multipraktičnost, varčnost, robustnost, sprejemljiva cena in tudi nenazadnje simpatična zunanja podoba. Na testu smo preizkusili Dacio Dokker dCi 90 Laureate. Po opremi in motorizaciji je na vrhu ponudbe. Poganjal ga je varčen in zanesljiv Renaultov 1,5 litrski turbodizel s 66 kW (90 KM). Povprečna poraba na celotnem testu ni presegla 6 litrov na sto prevoženih kilometrov. Ni mu primanjkovalo moči in ne navora, je enostavno avtomobil, ki ga hitro vzameš za svojega in tudi hitro pomisliš, da povprečna mlada slovenska družina kaj več sploh ne rabi.
Oblika in namen:
Dacia Dokker je večnamensko vozilo. Poslanstvo našega testnega je bilo predvsem v družinski namembnosti in je dobra alternativa konkurenčnemu Kangoo-ju, Berlingu in podobni druščini. Sprednji del vozila, kot tudi voznikovo delovno okolje je povzeto iz hišnega modela Lodgy. Bočna drsna in prtljažna dvokrilna vrata so vse hvale vredna, ki temu avtomobilu le še pripisujejo dodatne plus točke. Če se opremo na celotni videz vozila, ga spet lahko pohvalimo in za konkurenco ne zaostaja. Šepa le pri izbiri kvalitete materialov in cenenem notranjem videzu.
Vožnja in zmogljivost:
V testnega vgrajen znani in preizkušeni dCi motor je kos svoji nalogi in spodoben partner Dokker-ju. Nima dirkaških zmožnosti, kar mu tudi ne bi pristajalo, ampak z zadostno zalogo navora dobro prikriva ne preveč številčno konjenico. Motor je predvsem varčen, kar pri tem Dokker-ju najbolj šteje. Med vožnjo se je Dokker znal kar zazibati, če so si ovinki prehitro sledili, hitro se je odzval tudi na bočni veter, ampak vse skupaj ni bilo moteče saj se je kljub temu vztrajno držal v želeni smeri.
Udobje in prostornost:
Po prostornosti potniške kabine kot tudi po prostornosti prtljažnika je Dacia Dokker tudi dobra alternativa daljšemu Lodgy-ju. Prednost enoprostorca sta šesti in sedmi sedež, vendar pa Dokker razpolaga z že omenjenimi dvokrilnimi prtljažnimi vrati, ki znajo biti bolj praktična pri natovarjanju. Otroški voziček je potrebno od tal dvigniti manj kot 60 centimetrov in ga zaradi velikosti prtljažnika, ki v osnovi meri 800 litrov, ni treba niti zložiti. Dokker je po udobnosti skoraj identičen kot Lodgy, saj imata skupno podvozje in enako dolgo medosno razdaljo. K udobnosti prispeva tudi oddaljenost vozila od tal, kar posledično prinaša višje sedenje.
Varnost in okolje:
Ne preveč dober občutek daje varčevanje pri aktivni in pasivni varnosti. Na tem področju Dokker zaostaja za konkurenco. V njega so namreč vgradili le štiri zračne varnostne blazine, dodali so mu sistem za pomoč pri stabilnosti vozila in sistem za pomoč pri zaviranju v sili, da voznik Dokkerja lažje ohranja pod nadzorom. Tukaj se varnostni spisek konča, zato mu pri dodeljevanju zvezdic ne bodo preveč radodarni.
Vrednost in oprema:
Kljub nizkocenovni politiki Dacie je razpon cen Dokkerja precejšen. Najcenejšega povsem »olupljenega« dostavnika s samo sprednjima sedežema je moč kupiti brez davka za 6.400 evrov. Osnovna cena vstopnega modela petvratne »družinske« različice je pod 10 tisočakov. Do sem se sliši vzpodbudno. Za testnega, ki je vrh ponudbe in vključuje kar nekaj dodatne opreme vključno z LG-jevim multimedijskim vmesnikom in navigacijsko napravo pa nanese do 14.000 evrov. Še vedno ugodno, saj je Dokker spodoben avtomobil in tudi racionalen v teh kriznih časih.
Plusi:
- praktičnost vozila
- oddaljenost vozila od tal
- varčen motor
- drsna bočna vrata
- dvokrilna prtljažna vrata
Minusi:
- ni velikega poudarka na varnosti
- varčevanje pri izbiri materialov
- počasna in nenatančna navigacija
Tehnični podatki:
Model: Dacia Dokker 1.5 dCi 90 Laureate
Motor: turbodizelski
Valjev/ventilov: 4/16
Prostornina (ccm): 1461
Moč (kW/KM/min): 66/90/3750
Navor (Nm/min): 200/1750
Pogon: spredaj
Menjalnik: 5-stopenjski ročni
Dimenzije (dolžin/širina/višina mm): 4363/1751/1714
Medosna razdalja (mm): 2810
Teža praznega vozila (kg): 1205
Prtljažni prostor dm3: 800-3000
Posoda za gorivo (l): 50
Povprečna poraba – tovarna (l/100 km): 4,9
Povprečna poraba na testu (l/100 km): 5,8
Emisije: (CO2 g/km): 118
Pospešek (0-100 km/h v s): 13,9
Najvišja hitrost (km/h): 162
Cena osnovnega modela: 9.230,00 €
Cena testnega modela: 14.005,00 €
Uvoznik: Renault Nissan Slovenija d.o.o.
Dunajska cesta 22, Ljubljana
Tekst: Viki Vukan
Prikaži več
Prikaži manj