Dacia Duster Extreme 1.5 dCi 4X4, mediaspeed test
27.07.2013 Maribor
Od kar je Renault kupil večinski delež Dacie niso več ta vozila romunskega proizvajalca samo blede kopije, ampak so postala oblikovno samosvoja s sodobno Renaultovo tehnologijo. Proizvodnjo so posodobili in prenovili do te mere, da lahko danes Dacia konkurira z nizkocenovnimi vozili na zahtevnem avtomobilskem trgu.
Dacia Duster se na trgu pojavlja že tri leta in se je dokaj dobro uveljavil v segmentu manjših trencev – SUV-jev. Z nizko vstopno ceno, robustnostjo in všečno podobo je postal zanimiv kot delovni stroj in ga mnogi označujejo kot nekakšen naslednik ruske Lade Nive. Na testu smo vozili Dacio Duster s pogonom na vsa štiri kolesa, z 1,5 litrskim turbodizlom dCi poznanim iz Renaultovih vozil največje moči 81 kW (110 KM) in 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. Zmogljiv motor je testnega Dusterja dopolnjevala oprema Extreme z vrha seznama po obsežnosti. V ta paket je med drugim spadal celo navigacijski sistem Garmin Zumo pritrjen na polnilno podnožje. Motilo nas je, da se je navigacijski sistem pri tresoči makadamski vožnji zaradi lastne teže začel z ekranom pomikati navzdol. Ročna klimatska naprava je sicer v vročih dneh opravljala svojo nalogo, vendar bi pri Dacii naredili veliko uslugo potnikom, če bi začeli vsaj v takšni opremi vgrajevati avtomatsko krmiljeno klimatsko napravo. Na prvi pogled je testni izgledal kot, da je pripravljen za kakšno daljšo medcelinsko turo. Posrečena popestritev tega modela.
Oblika in namen:
Dacia Duster je oblikovno soliden izdelek, ki s svojimi oblimi linijami in izbočenimi blatniki hoče speljati pozornost na športno dinamičen videz, hkrati pa ga to naredi robustnega in s svojo preprostostjo deluje predvsem trpežno. Če se ozremo okrog Dusterja nas sprednji in bočni del vozila navduši ravno toliko kolikor nas zadnji del razočara. Z nekaj več oblikovne domišljije bi zadek vozila lahko bil bistveno lepši. Podobo testnega je z nekaj več atraktivnosti reševala oprema Extreme z dizajnerskimi nalepkami in »daljinkami« na strešnih nosilcih. Kot smo že povedali je Duster prej delovni stroj kot paradno vozilo.
Vožnja in zmogljivost:
Testni je imel štirikolesni pogon, katerega voznik lahko preko gumba na spodnjem delu sredinske konzole po želji vklopi. Pohvalno, saj se večino opravljenih kilometrov v resnici opravi po asfaltni podlagi. Dusterja ne smemo šteti med klene terence, čeprav oddaljenost od tal to nakazuje. V testnega vgrajen preverjeni Renaultov dCi je povsem kos velikosti in teži avtomobila, za povrh pa je še dovolj varčen. Kljub nizki prostornini motorja ne deluje nič podhranjeno, z dovolj zaloge navora je brez problemov premagoval makadamske klance.
Udobje in prostornost:
Prtljažnik je nekaj litrov prostornine izgubil na račun štirikolesnega pogona in v osnovi meri 408 litrov. Zadovoljivo za dopustniške potrebe. Notranjost lahko brez prostorske stiske nastani štiri odrasle, ki nad udobnostjo začnejo tarnati po več sto prevoženih kilometrih. Voznikovo delovno okolje je obdano v ceneno plastiko in v bolj kot ne pusto podobo. Poudariti moram, da me to niti ni motilo, ker kot celota deluje precej trpežno in konec koncev tudi skromnost nekaj šteje.
Varnost in okolje:
Renaultov turbodizelski motor z normo Euro5, ki je poganjal testni Duster Extreme je sodoben z nizkimi emisijami in je varčen z nizko povprečno porabo. Varnostna oprema v testnem je bila solidna. Vgrajene je imel sprednje in bočne varnostne blazine za voznika in sopotnika. K večji aktivni varnosti so mu vgradili ABS z ESP-jem in sistem ESOP za nadzor stabilnosti.
Vrednost in oprema:
Pri Dacii se radi pohvalijo z nizko vstopno ceno vozila, ki znaša tristo evrov čez deset tisočakov. Za to ceno je na voljo res oskubljen Duster z bencinskim 1,6 litrskim motorjem in pogonom na sprednji par koles. Če si zaželite bogatejšega Dusterja z 110 konjskim dizlom in štirikolesnim pogonom, ter atraktivnim videzom v paketu opreme Extreme se cena dvigne na 18 tisočakov. Kaj to pomeni za vaš proračun, veste najbolj sami. Osebno menim, da je ta naš testni Duster sovpadal s ceno in vrednostjo.
Plusi:
- robustnost vozila
- ugodna povprečna poraba
- zmogljiv dizelski motor
- atraktiven videz z opremo Extreme
Minusi:
- cenena plastika v notranjosti
- nestabilen nosilec navigacije
- samo ročna klimatska naprava
Tehnični podatki:
Model: Dacia Duster Extreme 1.5 dCi 4X4
Motor: turbodizelski
Valjev/ventilov: 4/16
Prostornina (ccm): 1461
Moč (kW/KM/min): 81/110/4000
Navor (Nm/min): 240/1750
Pogon: štirikolesni
Menjalnik: 6-stopenjski ročni
Dimenzije (dolžin/širina/višina mm): 4316/1822/1630
Medosna razdalja (mm): 2671
Teža praznega vozila (kg): 1294
Prtljažni prostor (l): 408/1570
Posoda za gorivo (l): 50
Povprečna poraba – tovarna (l/100 km): 5,2
Povprečna poraba na testu (l/100 km): 6,8
Emisije: (CO2 g/km): 135
Pospešek (0-100 km/h v s): 12,5
Najvišja hitrost (km/h): 168
Cena vstopnega modela: 10.290,00 €
Cena testnega modela: 18.060,00 €
Uvoznik: Renault Nissan Slovenija d.o.o.
Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana
tekst: Viki Vukan
Prikaži več
Prikaži manj