Podelitev štipendije Ustanove Stanislava Škrabca
25.10.2012 Hrovača
Deveta podelitev štipendij osmim novim štipendistom Škrabčeve ustanove je bila tudi priložnost, da se mladi učenjaki srečajo s pesniško modrostjo. Tomaž Šalamun je po branju svoje poezije v pogovoru v skednju Škrabčeve domačije razgalil naboj, ki ga ima jezik za njegovo delo: »Jezik je zame vse.«
Škrabčeva ustanova je doslej podelila 65 štipendij perspektivnim študentom slovenskega jezika, slovanskih jezikov, klasične filologije, primerjalnega in splošnega jezikoslovja ter študentom frančiškanom. Na včerajšnji podelitvi je ustanova v deveto generacijo štipendistov sprejela podiplomskega študenta na Department of Linguistics Univerze v Harvardu Gašperja Beguša, študentko doktorskega študija Oddelka za slovenistiko Filozofske fakultete v Ljubljani Majo Bitenc, doktorsko študentko na Oddelku za slovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete v Mariboru Nino Ditmajer, študentko magistrskega študija na Oddelku za slovenske jezike in književnosti v Mariboru Kajo Hercog, študenta doktorskega študija na Oddelku za Slovenistiko Filozofske fakultete v Ljubljani Domena Krvino, doktorsko študentko slovenistike v Mariboru Ines Voršič, študenta doktorskega študija Fakultete za podiplomske študije v Novi Gorici Mitja Trojarja in študenta magistrskega študija na Oddelku za primerjalno in splošno jezikoslovje v Ljubljani Marca Wolfa.
Deveto generacijo štipendistov je nagovoril član uprave Škrabčeve ustanove p. dr. Edvard Kovač, filozof, teolog in esejist, ki je podelil štipendije skupaj z akademikom Tomažem Šalamunom.
Po podelitvi je sledil recital, ki ga je posebej za to priložnost pripravil mednarodno ugleden, najbolj prevajan slovenski pesnik akad. Tomaž Šalamun. Od leta 1966, ko je objavil pesniški prvenec Poker, slovenska poezija nikoli več ni bila ista kot prej. Že provokativne objave v reviji Perspektive pred tem so napovedovale močno pesniško osebnost, s Pokrom pa se je učvrstil kot začetnik modernizma in povojnega avantgardizma. Odločilno je sooblikoval svojo pesniško generacijo, močno je vplival tudi na posamezne ustvarjalce skozi vseh zadnjih pet desetletij. Danes je s štiridesetimi izvirnimi zbirkami in mnogimi prevodi eden najbolj uglednih evropskih pesnikov.
Večer je navdihujoče zaokrožil pesniški pogovor z akad. Tomažem Šalamunom, ki ga je po njegovem opusu, življenjski poti, ustvarjalnih vrednotah, med katere se visoko uvršča tudi slovenski jezik, poglobljeno vodila Alenka Zor Simoniti.
Ustanova patra Stanislava Škrabca je v letih svojega delovanja podelila že 65 štipendij obetavnim študentom slovenistike, slavistike, klasične filologije, splošnega in primerjalnega jezikoslovja. Akad. prof. dr. Jožeta Toporišiča, Janka Modra, prof. dr. Martino Orožen in izr. prof. dr. Majdo Mrše smo zaradi njihovih izjemnih znanstveno-raziskovalnih opusov nagradili za življenjsko delo z nagrado Škrabčeve ustanove. V okviru Odprtega termina podpiramo strokovne pobude in delo lektoratov po svetu, ki skrbijo za rast in razvoj slovenskega jezika. Škrabčeva ustanova povezuje znanstveno-raziskovalno delo in trajnostno naravnana podjetja, druži strokovne presežke odličnih študentov in darežljivost posameznikov - Prijateljev Škrabčeve ustanove.
Prikaži več
Prikaži manj