Festival Maribor, otvoritev
01.09.2011 Maribor
Ponovno imamo na Festivalu Maribor le 11 dni, od 1. do 11. 9., da ljudi različnih starosti, interesov in narodnosti prepričamo, da je klasična glasba živa, močna in lepa.
Ne bomo si belili glave s tem, kaj na koncert obleči in kako se primerno vesti. Tokrat bo drugače. Pozabimo na prestroga, zastarela pravila in si dopustimo, da nas v teh enajstih dneh preplavi nebrzdana strast, ki se iz rok in ust 230 glasbenikov z vseh koncev sveta zliva v najrazličnejša glasbila, in nas odnese s seboj na potovanje po poti velikih filozofov pri iskanju Niča (multimedijski projekt - 6.9.); odleteli bomo s časovnim strojem, prisluhnili glasbi izpred 43.000 let in se po vse prej kot ravni liniji v projektu Nit časa (10.9.) premikali do najnovejših pop komadov; prepustili se bomo glasovom instrumentov iz časa baroka, ki bodo zapeli v rokah svetovno priznanega ansambla na originalnih glasbilih il Giardino Armonico (9.9.); spoznali vas bomo s skladateljem, ki še danes požene glasbenikom strah v kosti (govorimo iz lastnih izkušenj), saj so mu kos resnično le najboljši – György Ligeti (2.9.). In to je šele začetek.
Pripeljali smo vam zvezde, ki v tujini v nekaj urah razprodajo cele dvorane:
Naš umetniški vodja, dirigent in solo violina Richard Tognetti je razred zase - prav on je tisti, ki se s svojimi štrlečimi lasmi in uhanom ter svojimi pogumnimi idejami najbolj upira stereotipom o klasiki. S svojo karizmo in znanjem pa nas bo prevzel tudi slovenski dirigentski mojster svetovnega renomeja - Marko Letonja (2., 5. in 6.9.); festival bo polepšal odličen par čelistov Giovanni Sollima in Monika Leskovar; strastna pianista Dejan Lazić in Marino Formenti bosta božala in udarjala po tipkah; zapela in očarala nas bo gola sopranistka Aleksandra Zamojska ter presenetil izjemen in mnogostranski igralec Barry Humphries. In še in še.
Za vas smo tudi letos našli najlepše romantične koncertne kulise partnerskih mest festivala - na ptujskem gradu (Jutranje refleksije 2: Virtuozni humor – 4.9.), v dvorcu Dornava ter v prevaljski cerkvi (Finski mit – 3. in 9.9.).
Pomembna novost letošnjega festivala so brezplačne delavnice kreativnega pisanja glasbenih kritik, ki bodo potekale od 2. do 10.9. (urnik je objavljen na festivalski spletni strani). Nastajale so v sodelovanju s priznanima glasbenima kritikoma, dr. Gregorjem Pompetom (SI) ter Bosiljko Perić Kempf (HR), in bodo zajemale vse od predstavitve poklica, novinarske etike in obiskov koncertnih vaj do analiz glasbenih posnetkov, praktičnih navodil za pisanje ter objav izbranih kritik, tako v tiskanih kot tudi spletnih medijih. Pridružil se nam bo tudi renomiran glasbeni kritik iz Los Angelesa Laurence Vittes, ki bo delil svoje izkušnje in poslušalcem približal ameriški način pisanja teh publicističnih besedil. Delavnice v prvi vrsti nagovarjajo študente muzikologije, vendar so odprte za vse, ki bi jih tematika zanimala. Morda se naučimo drugače in bolj natančno poslušati.
Prikaži več
Prikaži manj