Goga, čudovito mesto, premiera v SNG Maribor
19.03.2011 Maribor
Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor je v soboto, 19. marca 2011, v Stari dvorani premierno uprizorila dramo Slavka Gruma/Sebastijana Horvata Goga, čudovito mesto v režiji Sebastijana Horvata. Nastopili so Milada Kalezić, Irena Varga, Irena Mihelič, Nataša Matjašec Rošker, Mateja Pucko, Ališa Kasjak Gutman k. g., Vladimir Vlaškalić, Kristijan Ostanek, Miloš Battelino, Davor Herga, Nejc Ropret in Branko Jordan.
Slavko Grum (1901–1949) se je po študiju medicine na Dunaju zaposlil v bolnišnici za duševne bolnike. Stik s praktično psihopatologijo, ko je vsak dan »strmel v oči, zamaknjene v tuje svetove«, in ljubezensko razočaranje sta še povečala njegovo izredno občutljivost, nagnjenost k melanholiji in depresijam.
Opazovanje odklonskih in shizofrenih načinov dojemanja sveta je bilo vir navdiha za literarna dela, v katerih je, kot pred njih Ivan Cankar, raziskoval jedro slovenskega slehernika. V drami Dogodek v mestu Gogi (1929) je uporabljal sodobne dramske tehnike montaže in fragmentacije, skozi katere je v novi formi govoril o izgubljenem, osamljenem človeku v urbanem primežu tipičnih slovenskih nevarnih razmerij.
V avtorskem projektu Goga, čudovito mesto režiser Sebastijan Horvat iz različnih proznih in dramskih besedil Slavka Gruma izriše devet peklenskih mučilnic izgubljenih duš ter poskuša razpreti vprašanje človeškega soočanja z nepovratnim. Zemljevid predstave nas vodi v pozabljene prostore intime, ki s svojo skrivnostno domačnostjo prepredeno s sencami grehov, travm, ponižanj in strahov napovedujejo še strašnejšo noč, ki čaka v devetem krogu pekla, kjer vladata mraz in večna zima, kjer zaledeni vsako čustvo in zastane kri.
Dramaturg je Andraž Golc, scenograf Marko Japelj, kostumografinja Belinda Radulović, skladatelj Drago Ivanuša, oblikovalec svetlobe Pascal Mérat, lektor Janez Bostič, oblikovalka maske Mirjana Djordjević.
Prikaži več
Prikaži manj