Okusiti Slovenijo
03.12.2009 Radenci
12. Slovenski turistični forum, se je letos pod okriljem Slovenske turistične organizacije odvijal 3. in 4. decembra 2009 v Zdravilišču Radenci.
Forum je najpomembnejše letno strokovno srečanje v turistični panogi v Sloveniji in pomeni javno usklajevanje stališč o nadaljnjem razvoju in trženju turizma na nacionalni, regionalni in lokalni ravni. Glavna tema 12. slovenskega turističnega foruma in 6. seminarja trženjskih raziskav je »Turizem v zelenem gospodarstvu«. Trajnostne oblike turizma postajajo v razviti turistični ponudbi povsod po svetu vedno močnejši trend in predstavljajo nujno smer nadaljnjega razvoja. Le turizem, ki temelji na ekonomski uspešnosti turističnega poslovanja ter je hkrati prizanesljiv in konstruktiven do naravnega, kulturnega in socialnega okolja, bo konkurenčen tudi v prihodnosti. Podnebne razmere postajajo osrednji problem celotne družbe. Kljub finančni krizi oz. tudi zaradi nje menimo, da je prizadevanje za usklajeno delovanje na področju prilagajanja podnebnim spremembam in zmanjšanje emisij nujno. Na srečanju držav G20 aprila v Londonu je UNWTO poudarila pomen turizma kot vodilnega sektorja, ki bo lahko pripomogel k uveljavljanju zelenega gospodarstva ter prevzel eno vodilnih vlog v boju proti podnebnim spremembam.
Poseben gost foruma je bil generalni sekretar Svetovne turistične organizacije (UNWTO) g. Taleb Rifai, ki je predstavil zaključke konference UNWTO in ETC na Švedskem 15.9. »Tourism & Travel in the Green Economy« z usmeritvami za turizem v boju proti podnebnim spremembam.
Prvi dan foruma je potekala okrogla miza s pristojnimi ministri o pomenu in odgovornosti turizma v zeleni ekonomiji, o spodbudah za razvoj okolju prijaznega turizma, o usmeritvah na področju energetike, o investicijah v obnovljive vire energije in spodbudah zanje, o ustvarjanju zelenih delovnih mest, zeleni verigi dobaviteljev itd. Moderirala jo je dr. Lučka Kajfež Bogataj, članica Medvladnega foruma za spremljanje podnebnih sprememb pri OZN, ki je dobil za svoje delo Nobelovo nagrado.
Drugi dan foruma pa je potekala okrogla miza o pomenu prilagajanja turizma podnebnim spremembam v Sloveniji: "Kako smo pripravljeni na zeleni trg v Sloveniji?", ki jo je moderirala dr. Tanja Mihalič, članica Trajnostne skupine za razvoj pri Evropski komisiji.
VEČERNI DOGODEK
Večerni dogodek so letos obeležili z zaključkom projekta OKUSITI SLOVENIJO (Taste Slovenia) s predstavitvijo slovenske gastronomske piramide, ki so jo pripravili gostinci posameznih gastronomskih regij Slovenije .
Podeljeno priznanje Turistični ambasadorki Slovenije,
proglašeni Sejalci in Snovalci in podeljene »zelene« nagrade
Naziv Turistična ambasadorka Slovenije leta 2009 je prejela Divna Čuk iz turistične agencije Aurora Viaggi iz Trsta. Divna Čuk je v turizmu in v podjetju Aurora Viaggi aktivna že 37 let, v tem obdobju pa je v Slovenijo pripeljala veliko število gostov iz Italije. Priznanje Turistični ambasador Slovenije letno podeljujeta Direktorat za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo in Slovenska turistična organizacija uglednim tujim posameznikom, ki imajo posebne zasluge na področju promocije in povečanja ugleda naše države v tujini.
Slovenska turistična organizacija priznanja Sejalec podeljuje za uveljavljene inovativne in kreativne turistične produkte. Letos je strokovna komisija med 17 prijavitelji v večstopenjskem izboru določila šest finalistov, priznanja pa podelila trem najboljšim.
Prejemnik Zlatega sejalca je Kulinarično središče Okusiti Slovenijo - Jezeršek gostinstvo. Jezeršek gostinstvo d.o.o je z otvoritvijo Dvora Jezeršek - Brnik v letu 2007 stopilo na pot celovitega ohranjanja naše bogate kulturne dediščine ter z njo povezane turistične ponudbe. Vzpostavili so Kulinarično središče "Okusiti Slovenijo", s čimer so gostom v več kot 200 let stari vrhunsko obnovljeni domačiji ob osnovni ponudbi omogočili še vrhunsko kulinarično doživetje.
Prejemnik Srebrnega Sejalca je produkt Rovi pod starim Kranjem - Zavod za turizem Kranj, ki ga odlikuje dejstvo, da za razvoj turizma ni dovolj le obnova naše dediščine, ampak so pomembne tudi sodobne vsebine, ki ji dajejo življenje.
Prejemnik Bronastega sejalca je Gajino kraljestvo v Postonjski jami - Liberty incentives & congresses Slovenia. Multimedijska predstava Gajino kraljestvo je ustvarjena za specifično okolje Postojnske jame in združuje elemente maske, kostuma, plesa, instrumentalne in vokalne glasbe ter avdio-vizualnih učinkov.
V letošnjem letu so bila na Slovenskem turističnem forumu prvič podeljena tudi priznanja Snovalec, ki podpirajo uresničevanje v Banki turističnih priložnosti Slovenije objavljenih turističnih idej. Gre za ideje, ki se šele pripravljajo, da stopijo na trg in ki bodo, ko bodo uresničene, novi kandidati za nagrade razpisa Sejalec.
Prvi prejemnik priznanja Snovalec je projekt Bivanje na vodi - izdelava apartmaja na vodi - Svibor d.o.o. Avtor ideje ponuja izdelavo plovila-apartmaja, ki vključuje temeljne naravovarstvene elemente (čistilne naprave, fotovoltaiko, kontrolirane izpuste...), zaradi česar je novost uporabna tako v urbanem okolju kot v neokrnjeni naravi.
Drugi prejemnik naziva Snovalec je Gostilna Slovenija - Obrtno podjetniška zbornica Slovenije na osnovi rezultatov in smernic diplomske naloge Martina Jezerška. Idejni polog Gostilna Slovenija vsebuje pobudo za oživitev skupnega nastopa visoko kakovostnih slovenskih gostinskih ponudnikov, ki bodo na novo definirali in promovirali pojem "slovenske gostilne" z vrhunsko ponudbo in ambientom.
Tretji Snovalec 2009 je turistični produkt Potovanja za fotografe - Zavod Židana marela. Ideja Potovanja za fotografe predlaga vzpostavitev specializiranega turističnega produkta, namenjenega turistom, ljubiteljem kakovostne fotografije.
Naziv Snovalec 2009 in ustrezne vzpodbuje je prejel tudi produkt Življenje v kraških jamah in lov na medveda - Turizem Kras d.d. Gre za primer učinkovitega spodbujanja kreativnega pristopa v podjetju in vlaganja v sodobno nadgradnjo že uveljavljenega turističnega produkta.
V skladu z rdečo nitjo letošnjega turističnega foruma – ”Turizem v zelenem gospodarstvu” – je Slovenska turistična organizacija razpisala tudi natečaj Zeleni zgledi slovenskega turizma s ciljem, da poišče in nagradi majhne in velike, že uresničene in delujoče primere dobre prakse zelenega ravnanja, zelenega varčevanja, zelene promocije, inovativnih zelenih storitev v turizmu. Komisija je finaliste ocenjevala glede na relevantnost projekta, njegovo izvirnost in stroškovno učinkovitost. Na podlagi podanih ocen in strokovne razprave je strokovna komisija za ocenjevanje prijav soglasno določila tri finalistke, ki so dosegli najvišje število točk in sicer:
• Podjetje Terme Snovik – Kamnik d.o.o. s projektom Terme Snovik – prijazen okolju in ljudem
• Drugo uvrščeni projekt z imenom Andrenalinček – EKO kamp Korita je prijavilo podjetje Solane d.o.o.
• podjetje Bohinj park hotel d.o.o. se je na razpis prijavilo s projektom Bohinj Park hotel s petimi zvezdicami. Naziv hotela z EKO opredelitvijo izhaja iz okolju prijazne gradnje in najsodobnejših energetsko varčnih tehnologi.
Slovenska turistična organizacija je glede na zeleno osrednjo forumsko temo razpisala še en natečaj – Bodi adrenalin slovenskega turizma! Posnemi svoj zeleni pogled – natečaj za najboljši zeleni video film, ki ga je usmerila na vse študente univerz s sedežem v Sloveniji. Na natečaj je prispelo pet prijav, strokovna žirija pa je izbrala prva tri mesta: za zmagovalni video film so izbrali Moj Walden, prijaviteljice Sabine Penšek, na drugo mesto se je uvrstil film Feel the Nature, prijaviteljice Mateje Grbec, na tretje mesto pa se je uvrstil video film Hands on Tourism, prijaviteljic Sare Santos de Jesus in Ane Raquel Soeiro Boleto.
Prikaži več
Prikaži manj