40. Festival narečnih popevk 2009
13.09.2009 Maribor
V nedeljo v Slovenskem narodnem gledališču v Mariboru potekal že 40. festival narečnih popevk. Na osnovi razpisa je strokovna komisija letos spomladi izmed petdesetih prispelih skladb izbrala 15 popevk z besedili v narečjih slovenskih pokrajin ter izvajalce in aranžerje.
Po predstavitvi vseh 15 tekmovalnih skladb so najboljšo popevko izbirali poslušalci pred radijskimi sprejemniki in gledalci pred televizijskimi ekrani s pomočjo telefonskega glasovanja, kar se je zgodilo sedmič v zgodovini tega festivala.
Narečne popevke sta ocenjevali tudi strokovni žiriji:
– za glasbo: URŠKA ČOP ŠMAJGERT, TOMAŽ HABE, IVO UMEK, KLEMEN KOTAR in TONE STUPAN
– za besedila: Dr. ZINKA ZORKO, Dr. MIHAELA KOTNIK, Prof. MOJCA MAUČEC in MARTIN DRUŠKOVIČ
NAGRADE ZA NAJBOLJŠA NAREČNA BESEDILA je podelila Dr. prof. ZINKA ZORKO
1. nagrado za narečno besedilo 500 evrov je sprejel avtor MIŠO KONTREC za besedilo popevke »VEJNEC SKUZNATIH ROUŽ«, ki smo ga slišali v izvedbi RUDIJA ŠANTLA.
2. nagrado za narečno besedilo 300 evrov je dobil avtor MARKO KOČAR za besedilo skladbe »KAJŽICA NA STARI GORI«, ki ga je izvedel ansambel ŠTRK.
3. nagrado za narečno besedilo 200 evrov po odločitvi strokovne komisije je pripadlo METKI RAVNJAK JAUK za besedilo »ZDEJ ANGELI SO ZAPELI«, slišali smo ga v izvedbi LIDIJE KODRIČ
Nagrado za najboljšo skladbo po izboru STROKOVNE ŽIRIJE v višini 1.500 evrov bruto je podelil gospod ZVONE LEŠNIK, direktor območne enote Maribor ZAVAROVALNICE TRIGLAV, ki je bila generalni pokrovitelj letošnjega FESTIVALA NAREČNIH POPEVK.
Nagrado za skladbo »VEJNEC SKUZNATIH ROUŽ« so si razdelili avtor glasbe in narečnega besedila MIŠO KONTREC, aranžer IGOR PODPEČAN in izvajalec popevke RUDI ŠANTL.
Glavno nagrado za najlepšo popevko po IZBORU GLEDALCEV IN POSLUŠALCEV (telefonsko glasovanje) v višini 1.500 evrov in štiri festivalske kristalne vaze je na odru izročil generalni direktor RTV Slovenije gospod ANTON GUZEJ.
Popevki »MARIČKA ŠTAJERKA« so telefonski glasovalci namenili 3.646 glasov. Nagrado in vaze so prejeli: avtor glasbe BORIS ROŠKER, avtorica narečnega besedila METKA RAVNJAK JAUK in avtor priredbe LOJZE KRAJNČAN ter izvajalec DOMEN KUMER, ki je zmagovalno popevko še enkrat zapel.
2.620 glasov so poslušalci namenili skladbi »MEZINČEK«, avtorjev: ANDREJ BAŠA, MATJAŽ VRH, MARJAN ULJAN in PRIMOŽ GRAŠIČ v izvedbi skupine MALIBU z JOŽETOM.
Na tretje mesto s 1.354 glasovi se je s telefonskim glasovanjem uvrstila popevka »KUŠNEM GA, KUŠNEM«. Avtorji te skladbe so: DEZIDER CENER, FERI LAINŠČEK in PATRIK GREBLO zapele pa so jo članice skupine ZAPELJIVKE.
NEPOSREDNI PRENOS FESTIVALA JE BIL NA PROGRAMIH:
PROGRAM RADIA MARIBOR
PRVI PROGRAM RADIA SLOVENIJA
PRVI PROGRAM TELEVIZIJE SLOVENIJA
REGIONALNA TELEVIZIJA MARIBOR
MMC – predvajalnik
Posnetek festivala bo predvajan v sredo, 16. septembra ob 13.20 na drugem programu TELEVIZIJE SLOVENIJA.
Na osnovi razpisa je strokovna komisija letos spomladi izmed petdesetih prispelih skladb izbrala 15 popevk z besedili v narečjih slovenskih pokrajin ter izvajalce in aranžerje.
Na festivalu je vokalne soliste in ansamble spremljal BIG BAND RTV Slovenija, ki ga je vodil dirigent LOJZE KRAJNČAN.
Pri izvedbi večine skladb so za zborovsko spremljavo poskrbeli člani Mariborske opere DADA KLADENIK, MARJANA ŠEF, JAKA FEGUŠ in ROBERT FEGUŠ.
Voditeljica prireditve je bila LARA JANKOVIČ, ki je do sedaj že zelo uspešno vodila tri narečne festivale, letos pa se je v narečju sprehodila skozi zgodovino Štajerske. Scenarij je napisal TOMAŽ LETNAR, za sceno pa je poskrbela MOJCA VILHAR.
FESTIVAL NAREČNIH POPEVK 2009 – VRSTNI RED NASTOPOV
01. ZAJC V ZELI Glasba: BORIS ROŠKER
Besedilo: FANIKA POŽEG
Aranžma: LOJZE KRAJNČAN
BREŽIŠKI FLOSARJI
02. PR´ZNEJ Glasba: MATEJ KOCJANČIČ
Besedilo: MATEJ KOCJANČIČ
Aranžma: SLAVKO AVSENIK ml.
RENATA NOVAK
03. KUPA, KUPECA Glasba: ŽIGA BIŽAL
Besedilo: DUŠAN BIŽAL in TINA JUŽNIČ
Aranžma: GREGA FORJANIČ
SKUPINA DUPLJAK
04. BREZ DOLEN´CA NI SLOVENCA Glasba: RAAY
Besedilo: DARINKA KOVAČ
Aranžma: ALEŠ AVBELJ
GAŠPER RIFELJ
05. VEJNEC SKUZNATIH ROUŽ Glasba: MIŠO KONTREC
Besedilo: MIŠO KONTREC
Aranžma: IGOR PODPEČAN
RUDI ŠANTL
06. KUŠNEM GA, KUŠNEM Glasba: DEZIDERI CENER
Besedilo: FERI LAINŠČEK
Aranžma: PATRIK GREBLO
ANSAMBEL ZAPELJIVKE
07. KAJŽICA NA STARI GORI Glasba: EDI BELČIČ
Besedilo: MARKO KOČAR
Aranžma: GREGA FORJANIČ
ANSAMBEL ŠTRK
08. GAWDAJ PR´ NAS Glasba: DOMEN HREN
Besedilo: MAJA ODERLAP
Aranžma: MARIJAN GOLOB
MAJA ODERLAP
09. STARI TANGO Glasba: VLADO POREDOŠ
Besedilo: VLADO POREDOŠ
Aranžma: PRIMOŽ GRAŠIČ
LEA HLEBEC in ORLEK
10. ZDEJ ANGELI SO ZAPELI Glasba: EMIL Z. GLAVNIK
Besedilo: METKA RAVNJAK – JAUK
Aranžma: LOJZE KRAJNČAN
LIDIJA KODRIČ
11. MISISIPI Glasba: TOMAŽ DOMICELJ
Besedilo: TOMAŽ DOMICELJ
Aranžma: GREGA FORJANIČ
TOMAŽ DOMICELJ
12. PRVI SNEJG Glasba: DEZIDERI CENER
Besedilo: FERI LAINŠČEK
Aranžma: LOJZE KRAJNČAN
ALENKA HERCEG
13. MEZINČEK Glasba: ANDREJ BAŠA
Besedilo: MATJAŽ VRH in MARJAN ULJAN
Aranžma: PRIMOŽ GRAŠIČ
MALIBU in JOŽE
14. SRCE ZA MAMO Glasba: RAAY
Besedilo: METKA RAVNJAK - JAUK
Aranžma: PATRIK GREBLO
ANITA KRALJ
15. MARIČKA ŠTAJERKA Glasba: BORIS ROŠKER
Besedilo: METKA RAVNJAK - JAUK
Aranžma: LOJZE KRAJNČAN
DOMEN KUMER
POSNETKI SKLADB "FESTIVALA NAREČNIH POPEVK 2009"
!!! DOSTOP DO SKLADB JE ŽE MOŽEN !!!
NAVODILA ZA DOSTOP:
1. ODPRI WINDOWS EXPLORER (RAZISKOVALEC)
2. KOPIRAJ ALI PREPIŠI SPODNJI NASLOV V NASLOVNO VRSTICO WINDOWS EXPLORER-JA ftp://ftpmaribor:ftpmaribor@ftp.rtvslo.si
3. POTRDI S TIPKO ENTER - ODPRE SE STRAN NA SERVERJU, KI VSEBUJE MAPO
"FESTIVAL NAREČNIH POPEVK 2009"
4. ODPRI MAPO FESTIVAL NAREČNIH POPEVK 2009, IZBERI ŽELJENO SKLADBO IN JO PRENESI NA SVOJ RAČUNALNIK.
5. OBILO UŽITKOV OB POSLUŠANJU!
SKLADBE V MAPI SO OŠTEVILČENE PO VRSTNEM REDU NASTOPOV, VSAKA JE OZNAČENA Z NASLOVOM IN IZVAJALCEM.
Med telefonskim glasovanjem je nastopila skupina PRIFARSKI MUZIKANTI
Nekaj skladb je skupina izvedla ob spremljavi festivalskega orkestra, tri pa v svoji značilni zasedbi.
PRIFARSKI MUZIKANTI je skupina, ki je svojo glasbeno pot začela pri Fari v Kostelu. S pesmijo in vižami ohranja bogato in raznoliko slovensko ljudsko izročilo. Poseben zvok dajejo skupini večglasno petje, tamburaški inštrumenti, violina, harmonika in še nekateri tradicionalni inštrumenti. Leta 1993 je izdala svojo prvo kaseto 'V sedanjem času', s katero je želela ohraniti pevske in glasbene značilnosti Kostela – pokrajine ob Kolpi. Kasneje se je zvrstilo še pet zgoščenk. Skupina se je v slovenskem prostoru uveljavila kot tipična na področju etno glasbe. Za kaseto in CD-ploščo 'Dober večer, mamica' je leta 2001 prejela Zlatega petelina.
Prifarski muzikanti so na FESTIVALU NAREČNIH POPEVK sodelovali trikrat. Prvič so se predstavili leta 2004 s popevko 'Nežeca'. Leta 2005 so s skladbo 'Moja dekl´ca' zmagali, leta 2008 so s pesmijo 'Lepu je blu' postali absolutni zmagovalci narečne popevke, saj so prejeli kar dve prestižni nagradi: strokovne žirije in nagrado gledalcev in poslušalcev. Pesem so zapeli v ribniškem narečju.
Lani so ob svoji 15-letnici delovanja izdali sedmo zgoščenko, in to z naslovom 'Lepu je blu'. Letos pa so postali absolutni zmagovalci festivala SLOVENSKA POPEVKA.
ZGODOVINA NAJSTAREJŠEGA SLOVENSKEGA FESTIVALA
V organizaciji časopisa Katedra je 17. aprila 1962 v mariborski Unionski dvorani zagledal luč sveta popevkarski festival Katedra 62, predhodnik Vesele jeseni in zatem Festivala narečnih popevk, ki je tako najstarejši festival slovenskih popevk. Mariborski festival zaradi menjave organizatorjev nekajkrat ni bil organiziran, a je vseeno v slovensko popevkarsko skrinjo dodal skoraj 600 skladb. Prva zmagovalka je bila skladba 'Moja mala tiha sreča' skladatelja Srečka Satlerja v izvedbi Lidije Kodrič, ki je uspešna tudi zadnja leta. Na mariborski festival so nato začeli prihajati tudi drugi slovenski pevci in ansambli: Lado Leskovar, Bor Gostiša, zasedba New swing kvartet, Eva Sršen, Tatjana Gros, Braco Koren, Karli Arhar, Edvin Fliser, Ivo Mojzer, Alenka Pinterič, Irena Kohont, Tomaž Domicelj, Alfi Nipič, Branko Robinšak, Oto Pestner, Regina, ansambel Štajerskih 7, Malibu, Modrijani, Halgato band, Zreška pomlad,… Skladbe so jim pisali mojstri Bojan Adamič, Berti Rodošek, Jože Kreže, Mojmir Sepe, Borut Lesjak, Boris Rošker, Edvin Fliser, Milan Ferlež, Dezider Cener, Emil Glavnik, Dušan Porenta, Igor Podpečan in mnogi drugi. Ob naštevanju avtorjev glasbe omenimo še aranžerje – izjemne slovenske mojstre, ki so za festivalski orkester – v zadnjih letih je to Big band RTV Slovenija – vsako leto pripravili priredbe skladb. Za priredbe in za festivalski orkester je že od leta 1965 skrbel idejni vodja festivala, Berti Rodošek. Orkester, ki je vedno v živo spremljal soliste in ansamble, pa so na festivalu v Mariboru vodili še Edvard Holnthaner, Werner Ussar, Jože Privšek in Lojze Krajnčan. Vesele jeseni oziroma kasneje Narečne popevke in Festivala narečnih popevk pa seveda ne bi bilo brez izjemnih avtorjev besedil, ki s črpanjem iz zakladnice slovenskega jezika vsako leto pripravijo pravo malo zbirko besednih umetnin. Imena najpomembnejših, tudi dobitnikov nagrad, so Miroslav Slana, Dragica Škerlavaj, Vinko Šimek, Mitja Šipek, Marjan Stare, Gregor Strniša, Lev Svetek in v zadnjih letih Metka Ravnjak Jauk in Feri Lainšček.
Leta 2001 je dobil mariborski Festival narečnih popevk novo scensko podobo – pripravila jo je Mojca Vilhar, voditeljstvo pa sta prevzela Smilja Baranja in Jure Ivanušič, čigar duhoviti lik Šašleka je prepričal poslušalce. Kot Šašlek je Jure vodil festival še leta 2002, prvič v Veliki dvorani SNG Maribor, in leta 2003 – prvič in zadnjič na gostovanju v Ljubljani, v studiu TV Slovenija. Leta 2004 je prireditev vodila iskriva Primorka Lara P. Jankovič in v sodelovanju s scenaristom Tomažem Letnarjem očarala Štajerce in vso Slovenijo – v tej vlogi je vztrajala do leta 2006. Predlani je Festival narečnih popevk vodila Mojca Mavec, lani pa Peter Musevski.
Prikaži več
Prikaži manj