»Kamen zahteva disciplino. Ročna obdelava kamna ne dopušča nobenih bližnjic ali napak. Pri obdelavi je treba biti natančen, potrpežljiv, vztrajen in odgovoren,« je povedala Maja Štembal Capuder, učiteljica in predsednica Društva ljubiteljev slovenskega naravnega kamna ter dodala, da je naravni kamen je zaradi svojega nastanka, lastnosti in načina obdelave dragocen in plemenit material. Prav iz slovenskega pohorskega tonalita, ki je avtohton slovenski naravni kamen in hkrati edina magmatska kamnina, ki jo pridobivamo v Sloveniji, je svet dobil edinstven izdelek: prvo vrtno kuhinjo.
Beno Ogrin, direktor podjetja Kamena in kamnoseški mojster pa je izvedel prikaz cepljenja naravnega slovenskega kamna, težkega pol tone. Pri kamnosekih je bistveno, da poznajo kamen in njegove značilnosti,smer rasti in cepljenja, saj lahko le tako načrtujejo, oblikujejo in izdelajo trajne in kakovostne izdelke. Prav tako je povedal, da je posebnost te vrtne kuhinje, ki je lahko na vsakem vrtu ali terasi kjerkoli na svetu, da jo postavijo v celoti v enem dnevu brez večjih gradbenih posegov na vse vrste podlag, uporabna je čez vse leto, saj vsebuje visokokakovostna materiala naravni kamen in nerjavno jeklo, ki kljubujeta vsem vremenskim pogojem. Vrtno kuhinjo je možno demontirati in postaviti na drugi lokaciji, za čiščenje in vzdrževanje je enostavna. Kuhinja je čistih linij in sodobno oblikovana. »Je edina kuhinja, ki ustreza opisu: naravna, ekološka, 100 % razgradljiva. Kaj to pomeni? Kuhinja je iz naravnih materialov, torej kamen je izkopan iz zemlje in obdelan in nerjavnega jekla. Res je, da želijo mnogi izdelovalci umetnega kamna posnemati lastnosti naravnega kamna, vendar je le tonalit naraven, torej ekološki. Ta material iz vidika ekologije nima konkurence,« je poudaril Beno Ogrin. Kuhinjo je poimenoval Umami, kar pomeni peti okus. Poleg osnovnih okusov sladko, slano, kislo in grenko predstavlja peti okus, ki ga lahko opišemo kot “prijeten, pikanten okus”. Sicer pa je teža kamna 250 kilogramov, torej lahko na mizi poleg vas pleše še 10 deklet, je dodal v šali.
Uradno otvoritev s peko na vrtni kuhinji iz slovenskega naravnega kamna je naredil
igralec Janez Škof, ki je ob tej priložnosti zaigral na harmoniko in dejal: “Posebnost te kuhinje je, da vse peče sama zato lahko vmes, ko čakamo, da se jedi spečejo, igram.” Izvrsten koktejl Umami, ki je imel manj kot 100 kalorij, bil pa je osvežilnega okusa, je pripravil barman Aleš Ogrin.
Ali ste vedeli: Po podatkih Obrtno podjetniške zbornice Slovenije je registriranih 220 obratovalnic, ki se ukvarjajo s kamnoseško dejavnostjo. V zadnjih 25 letih je pridobilo poklic več kot 200 kamnosekov, med njimi osem kamnosekinj. Vpis v program je v odstotkih prebivalstva primerljiv z državami EU. Pretežno v teh državah ne beležijo množičnega vpisa, pri nas to pomeni, da se vpišejo od dva do štirje kandidati na leto. V prihodnjem letu pričakujemo vpis šestih dijakov.
Beno Ogrin je direktor podjetja Kamena in kamnoseški mojster ter ustanovitelj prve vrtne kuhinje na svetu. S kamnoseštvom je povezan že dve desetletji, ljubezen do kamna in obdelava pa ga spremlja že vse življenje. Zadnjih osem let pa vodi podjetje Kamena, ki se ukvarja z oblikovanjem, obdelavo in montažo naravnega kamna. Ogrin sodeluje predvsem na dveh področjih, in sicer tako z arhitektnimi biroji pri prenovi poslovnih stavb, opreme hiš in vrtov, kot tudi oblikuje in izdeluje unikatne nagrobne spomenike iz slovenskih vrst kamna. Zadnje dve leti pa je veliko časa usmeril tudi na razvijanje novega produkta, in sicer izdelavo vrtne kuhinje.