Festival Borštnikovo srečanje ni le osrednji, najstarejši in najuglednejši gledališki festival v Sloveniji, temveč tudi manifestacija preobratov in izzivov; je prostor večnih borb, čutnih poetik, novih spoznanj.
Od svoje ustanovitve (1966 v Mariboru) ima Festival BS domicil v Slovenskem narodnem gledališču Maribor. V kalejdoskopski zgodovini je festival preživel mnoge turbulence in spremembe, od začetnega Tedna slovenske drame se je spremenil v srečanje vseh slovenskih gledališč in se končno ustalil kot festival tekmovalnega značaja. Ime je dobil - vsem polemikam navkljub - po slovenskem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku (1858 - 1919), utemeljitelju sodobnega slovenskega gledališča.
Programski oziroma vsebinski del festivala zmeraj bolj intenzivno posega izven nacionalnih okvirjev: internacionalni simpoziji, tuji gostje, mednarodni producenti in uprizoritve so najbolj vidni elementi-pokazatelji soočenja z evropskim, svetovnim gledališčem. Mednarodna umestitev je ena od poglavitnih nalog novega vodstva festivala. Vsebino festivala sestavlja več programskih sklopov (tekmovalni in spremljevalni program, mostovi, generacije in showcase) in strokovnih dogodkov (simpoziji, konference, predstavitve strokovne literature, razstave itd.). Ob zaključku festivala strokovna žirija podeli nagrade za najboljšo predstavo, režijo, igralske in druge umetniške dosežke. Največja festivalska nagrada je Borštnikov prstan, ki jo posebna žirija vsako leto podeli zaslužnemu igralcu ali igralki za življenjsko delo.
Prof. dr. Dušan Lesjak, univerzitetni profesor, Danilo Rošker, direktor SNG Maribor in Bojan Brezigar, sekretar Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport 47. Festival Borštnikovo srečanje, otvoritev